A gyermek fejlődése szakaszos, fontos, hogy az adott életkorhoz legjobban illeszkedő játékokat válasszuk a számára. A megfelelő játék nemcsak szórakoztat, hanem támogatja a kognitív, motoros és szociális képességek fejlődését is. Ebben a bejegyzésben bemutatjuk, hogy melyik életkorban milyen fajátékok ajánlottak, és mutatunk pár konkrét játékot is. #életkorisajátosságok
! A képekre kattintva olvashatod a játékok ajánlóját.
- 6-12 hónapos kor – Szenzoros felfedezés és mozgásfejlődés
Ebben az időszakban a babák érzékszerveiken keresztül fedezik fel a világot, így a különböző textúrájú, formájú és méretű játékok segíthetik a tapintás és a látás fejlődését. Ajánlott játékok: rágókák, csörgők, egyszerű fogantyús formakeresők, gurulós fa játékok és a szivárványhinta.


- 1-3 éves kor – Finommotorika és önálló mozgás
A járni tanuló kisgyermekek imádják a tologatható és húzható játékokat, amelyek mozgásra ösztönzik őket. A nagyobb elemekből álló építőjátékok segítenek a kéz-szem koordináció fejlesztésében. Ajánlott játékok: húzható fa állatkák, nagy méretű építőkockák, egyszerű formabedobók,
A képre kattintva olvasható a játék vagy a készítő bemutatója!






- 3-5 éves kor – Kézügyesség és probléma megoldás
Ebben az időszakban a gyermekek egyre ügyesebbek lesznek, így már összetettebb építmények készítésére is képesek. Elkezdik a szerepjátékokat, és a logikai gondolkodásuk is fejlődik. Ajánlott játékok: fa kirakók, egyszerű fa járművek, gombos öltöztetős játékok, állatos vagy házikós fa puzzle-k, szerepjáték-kiegészítők (pl. fa gyümölcsök, kis konyhai eszközök), babák és fafigurák a szerepjátákhoz, építőkockák minden mennyiségben.











- 4-5 éves kor – Kreativitás és szerepjátékok
A gyermekek ebben a korban egyre bonyolultabb történeteket találnak ki, így a szerepjátékokban használható eszközök és a kreatív építőjátékok nagy szerepet kapnak. Ajánlott játékok: építőkockák, babaházak, figurák, fa vonatok és autópályák, mágneses fa építőkészletek, kreatív fa barkácsjátékok, számolást és színeket tanító játékok.











- 5-7 éves kor – Kognitív fejlődés és logikus gondolkodás
A gyermekek egyre jobban érdeklődnek a kihívást jelentő logikai és stratégiai játékok iránt, valamint a finommotorikát fejlesztő tevékenységekben is örömüket lelik. Ajánlott játékok: összetettebb építőkészletek, társasjátékok, fa labirintusok, abakuszok, ügyességi játékok, golyópályák.






- 7+ éves kor – Problémamegoldás és stratégiai gondolkodás
Az iskoláskorú gyermekek számára a bonyolultabb építőjátékok, a logikai kihívások és a szerepjátékos eszközök továbbra is vonzóak. Ebben a korban már a csapatjátékok és a stratégiai játékok is egyre népszerűbbek. Ajánlott játékok: építő- és mérnöki készletek, logikai és ügyességi társasjátékok, ördöglakatok, golyópályák.




A jól megválasztott fajátékok minden életkorban támogatják a gyermek fejlődését, miközben természetes és fenntartható alternatívát nyújtanak a műanyag játékokkal szemben.